Mobili aplikacija

Keliaukite aplink Kauno marias su asmeniniu audio gidu!

Vila A. Smetonos alėjoje 81

Architektūra ir inžinerija

A. Smetonos alėjoje praeito amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje buvo statomos kurortinės vilos, kuriose poilsiaudavo nuo miesto taršos ir triukšmo pavargę pasiturintys kauniečiai. 1933 m. Panemunei oficialiai suteiktas kurorto statusas, čia teiktos ir sveikatinimo paslaugos, vyko triukšmingi poilsiautojų vakarėliai. Viena reprezentatyviausių „auksinio“ Panemunės laikotarpio vilų – 81-uoju numeriu pažymėtas pastatas. 

1930 m. šalia Panemunės tilto pastatytame name buvo įrengti trys butai. Jo savininkai - advokatas, Steigiamojo Seimo narys, jachtklubo pirmininkas Kazys Zubauskas ir jo žmona Barbora - gyveno antrajame aukšte ir mansardoje. Pirmajame trijų kambarių butus nuomojo majorai Jonas Liuga ir Stanislovas Uždavinys.

Namas šiek tiek nukentėjo nuo 1931 m. ir 1936 m. potvynių. 1941 m. namo šeimininkas buvo sovietų represuotas ir žuvo tremtyje, pastatas nacionalizuotas. Jame įkurdintas šachmatų klubas, vaikų darželis, kol pagaliau 1989 m. grąžintas savininko šeimai. 1994 m. atliktas kapitalinis remontas. Iki šiol pastato viduje yra išlikusių autentiškų detalių.

Visa pastato kompozicija simetriška, labai organiška. Dviaukštės įstiklintų verandų iškyšos į gatvės ir kiemo puses, mansardos antstatas, langų formos įvairovė suteikia lengvumo, žaismingumo. Vaizdą pagyvina fasado apkalimo lentelių išdėstymas ir skirtingi jų dažymo atspalviai. Ryškiausias puošybos akcentas – pusmėnulio ir saulės formos raižinys pastogėje. Tarpukariu jis buvo įstiklintas veidrodžiu, kad atspindėtų šviesą.

Vaikštinėdami A.Smetonos alėja atkreipkite dėmesį ir į kitus Panemunės kurorto laikotarpio pastatus. Pagal jų puošnumą galima  atspėti statinių amžių – ankstyvieji modernizmo pastatai buvo įmantresnių formų, įvairesnės puošybos, vėlyvesnieji – paprastesni, daugiau dėmesio skirta funkcionalumui.

Patogiausia atvykti automobiliu, dviračiu arba miesto transportu. A.Smetonos alėjos pabaigoje prasideda pažintinis Panemunės šilo takas.

Atsiliepimai

Atsiliepimų dar nėra. Būkite pirmas!