Mobili aplikacija

Keliaukite aplink Kauno marias su asmeniniu audio gidu!

Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedra

Religija

Apie Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedrą galima pasakyti: neogotikinė bažnyčia, kaip ir daugelis kitų, statytų Lietuvoje XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje. Tačiau ne viskas joje kaip ir daugelyje kitų...

Pirmiausia, katedra pastatyta pačių Kaišiadorių gyventojų iniciatyva. Miestelėnai XIX a. pabaigoje, kuomet buvo nutiesta geležinkelio linija, patys rašė laiškus carinės Rusijos valdžiai. Jie  reikalavo savo mieste šventovės, rinko aukas statybai. Bažnyčia pradėta statyti 1906 m. Darbai sustojo Pirmojo pasaulinio karo metais, nes vokiečių kariai išgabeno statybines medžiagas.

Atnaujinus darbus, buvo pakeistas pirminis projektas. Mat Kaišiadorims suteikus vyskupijos statusą, papildomai suprojektuotos šoninės koplyčios, privalomos katedroms. Pirminio projekto autorius – Vaclovas Michnevičius, žymiausias tarpukario Lietuvos architektas. Skirtingais duomenimis, jis suprojektavo 23, 40, o gal net ir 72 bažnyčias.

Menotyrininkai siūlo žvelgiant į katedrą atkreipti dėmesį į pastato apačią. Maždaug 1 m nuo žemės yra išmūrytas senovinėmis plytomis, taigi iki Pirmojo pasaulinio karo.

Užėję vidun įsižiūrėkite į paveikslus. Altorių puošia Ignoto Rudolfo paveikslas. Visus kitus paveikslus, skulptūras, klausyklas, ąžuolinį vyskupo sostą ir net suolus sukūrė legendinė Jakševičių šeima: Vincentas, architektas, skulptorius, dailininkas, ir jo sūnūs - Silvanas ir Adomas. Beveik visi Jakševičių kūriniai yra įtraukti į Lietuvos kultūros paveldo sąrašą.

Katedros vyskupų kriptoje palaidotas arkivyskupas Teofilius Matulionis (1873-1962). 2016 m. gruodį popiežius Pranciškus pripažino jo kankinystę ir po oficialių Vatikano procedūrų 2017 m. birželio 25 d. jis  paskelbtas palaimintuoju.

Dar vienas įdomus faktas: 1987 m., Lietuvos nepriklausomybės išvakarėse, popiežius Jonas Paulius II paskyrė kardinolu šios vyskupijos administratorių vyskupą Vincentą Sladkevičių.

Patogiausia atvykti apžiūrėti Katedros automobiliu arba pėsčiomis atvažiavus traukiniu iki Kaišiadorių. Rekomenduojama aplankyti netoliese įsikūrusį A. M. Brazausko muziejų, Vyskupijos kuriją, geležinkelio stotį, vandens bokštą.

Atsiliepimai

Aldona 2023-07-25


Kaišiadorių bažnyčia labai jauki, graži. Miestelis - tylus, ramus. Žmonės tvarkingi, dorovingi, pamaldūs. Kaišiadorių katedros vyskupas rūpinasi mažomis parapijomis ir bažnyčiomis. Krikščionys džiaugiasi ir linki sveikatos ir Dievo palaimos Juozapui Matulaičiui ir kitiems dvasininkams.